jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

list motywacyjny przebranżowienie
Praca

List motywacyjny przebranżowienie – na co zwrocić uwagę?

Bezbłędny list motywacyjny i kompletne CV są niezwykle ważne w przypadku każdego ubiegania się o nowe stanowisko. Jednak czasami nie wystarczają, aby wygrać z konkurencją. Jeszcze trudniej jest w przypadku, kiedy chcemy zmienić branżę.
Jak w takim razie napisać list motywacyjny, wyróżnić się wśród innych kandydatów i zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy?

Co powinien zawierać list motywacyjny?

List motywacyjny zawiera wszystko, czego nie ma w CV. Można w nim bardziej szczegółowo opisać swoje kwalifikacje osobiste i zawodowe, umiejętności i kompetencje, a także wykazać się kreatywnością i nawiązać do tego, co planuje się powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Warto również podkreślić swoje zainteresowanie potencjalnym pracodawcą i motywację. Należy być uczciwym i otwartym, przedstawić swoje mocne i słabe strony.
W liście motywacyjnym jest również przestrzeń na przedstawienie swoich celów i planów zawodowych i określenie w jaki sposób chce się je osiągnąć.

Ogólnie rzecz biorąc, list motywacyjny ma na celu przedstawienie odbiorcy aplikacji pełniejszego obrazu kandydata. Prawidłowo napisany, daje jasny sygnał, że osoba ubiegająca się o pracę uzyskała wyczerpujące informacje na temat stanowiska i pracodawcy.

Nie należy również lekceważyć faktu, że aplikuje się na określone stanowisko, dlatego nie wysyła się uogólnionego tekstu. Oryginalna i indywidualna treść to sposób na wyróżnienie się spośród innych kandydatów, a to już na samym początku może dać przewagę.

List motywacyjny przebranżowienie

Zmiana branży nie jest już rzadkością. Wiele życiorysów charakteryzuje się mniej lub bardziej poważnymi zmianami. Z jednej strony wynika to z większej mobilności, ponieważ wielu ludzi, szukając pracy, nie kieruje się przede wszystkim lokalizacją. Z drugiej strony, zmiany branży i pracy wiążą się również z tym, że coraz więcej osób nie boi się zmian nawet w starszym wieku.

Przede wszystkim zastanów się, dlaczego chcesz zmienić branżę, a co za tym idzie również pracę.
Zanim złożysz dokumenty aplikacyjne, jasno określ, czego oczekujesz w nowej pracy, co Cię w niej pociąga, dlaczego chcesz robić coś innego niż dotychczas?
Twoje odpowiedzi pomogą Ci sformułować list motywacyjny i w odpowiedni sposób przygotować się do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Motywacja czy chęć ucieczki?

Pamiętaj, aby list motywacyjny miał pozytywny oddźwięk. Nieudolny szef, paskudni koledzy i beznadziejna polityka firmy? To oczywiście dobre powody do zmiany pracy, ale nie dla nowego pracodawcy. Narzekanie na złe relacje z byłym pracodawcą nie jest mile widziane, a wręcz niestosowne. Jest dowodem na to, że nie motywacja jest motorem do zmiany pracy tylko chęć ucieczki. Nie świadczy o Tobie dobrze, nawet jeśli to prawda. Poza tym tego rodzaju plotki mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje prawne.