jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

ile godzin pracy w miesiącu
Praca

Czas pracy – ile godzin pracy w miesiącu pracują pełnoetatowi pracownicy?

Jeśli chodzi o godziny pracy, wielu pracowników jest zdezorientowanych. W wielu przypadkach obowiązują układy zbiorowe, w innych ustawa o czasie pracy. Często brakuje jasności, jeśli chodzi o kwestię przerw w czasie pracy. Ile godzin pracy w miesiącu pracują pracownicy pełnoetatowi?

Tygodniowy czas pracy

Tygodniowy czas pracy pełnoetatowych pracowników w Polsce wynosi średnio 43,5 godziny, Uwzględniając pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, średnia wynosi nawet 34,8 godziny. Obecnie odnotowuje stały spadek tygodniowego czasu pracy.

Jednak z badań wynika, że ​​ludzie Polacy pracują o około pięć godzin dłużej, niż wynika to z umowy. Podczas gdy nieco ponad połowa pracowników pełnoetatowych opowiada się za krótszymi godzinami pracy, 35% pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin chciałoby pracować więcej.

Co obejmuje czas pracy?

Czas pracy to czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy bez przerw i determinowany jest stopniem stresu pracownika ze strony pracodawcy. W ten sposób pracownik jest w pełni dostępny dla pracodawcy.

W przeciwieństwie do zakładania i zdejmowania przepisowej odzieży roboczej czas dojazdu lub przejazdu między miejscem pracy a domem pracownika oraz higiena osobista nie są wliczane do czasu pracy.

Dojazdy jako czas pracy?

Brytyjscy badacze są zdania, że ​​czas spędzony na dojazdach każdego dnia powinien być wliczany do czasu pracy wielu pracowników. Duża część z 5000 ankietowanych osób dojeżdżających do pracy wykonuje część swojej codziennej pracy trakcie podróży.

Jak chronić pracowników przed wypaleniem?

Wiele osób na przestrzeni lat bezbłędnie zmierza w kierunku wypalenia. Jeśli najczęstsze błędy są popełniane konsekwentnie, prędzej czy później gwarantowane jest wypalenie zawodowe.

Koncentracja i wydajność znacznie spadają po około 8 godzinach pracy. Zwiększa to również ryzyko wypadku. Potwierdzają to różne badania. Pojawiają się również bóle układu mięśniowo-szkieletowego, problemy z zasypianiem, bóle głowy i niestrawność.

Bardzo ważne są przerwy. Wspomagają regenerację organizmu. Zmniejszają również ryzyko wypadków. W szczególności kluczowe są pierwsze minuty przerwy. Kilka krótkich przerw, czasami tylko 2-3-minutowych, jest również bardziej skutecznych niż jedna długa. Jednak ważne jest, aby robić inne rzeczy niż podczas pracy. Surfowanie po internecie nie jest rozsądnym sposobem na relaks, ale spacer do firmowej kuchni już tak.
Powinno się robić regularne przerwy. Najlepiej co 25 minut.

Możliwości elastycznej regulacji

Większość pracowników w UE nie ma wpływu na swój czas pracy. Zazwyczaj określa go pracodawca, ale także klienci, zamówienia czy przepisy prawne. Mniej niż co piąty pracownik (18%) mógł swobodnie decydować, kiedy rozpocząć i zakończyć swój własny czas pracy. Kolejne 21% ma pewien wpływ na swoje godziny pracy.

Praca w weekendy

Ponad 26 procent osób zatrudnionych w UE pracuje nieprzerwanie lub regularnie przynajmniej raz w weekend. Grecy, Włosi i Irlandczycy muszą szczególnie często pracować w weekendy.
42% Greków pracuje w weekendy, podczas gdy robi to tylko 9% Węgrów. W przypadku Niemców jest to około 25% – to średnia w UE.
W szczególności osoby pracujące na własny rachunek często muszą pracować w weekendy.