jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

jak napisać cv do pracy
Praca

Jak napisać CV do pracy, by było skuteczne?

Nie wszystkie osoby, które aktualnie są na etapie poszukiwania nowej pracy, zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest napisanie odpowiedniego CV. Powinno być ono nie tylko nowoczesne, ale także przejrzyste. Warto połączyć w nim prostotę z pewną dozą oryginalności, która sprawi, że CV będzie wyróżniać się na tle dokumentów konkurencji.

Kiedy będzie potrzebne CV?

Każda osoba, która będzie poszukiwała pierwszej pracy, musi koniecznie przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Tak samo jest, jeśli chodzi o zmianę dotychczasowego stanowiska – w tym przypadku jednak w CV umieścić należy również informacje o poprzednich miejscach zatrudnienia. Warto wiedzieć, jak napisać CV do pracy, by stworzyć dokument kreatywny, oryginalny i zwiększający szanse na zatrudnienie.

Jakie zasady obowiązują przy pisaniu CV?

Przede wszystkim, na początku warto dokładnie przejrzeć oferty pracy. Następnie dobrze jest wybrać te, które gwarantują interesujące warunki, a także zapewniają szansę na rozwój oraz samorealizację. Trzeba pamiętać o tym, że CV to nie tylko opis dotychczasowego życia zawodowego. Dobrze także umieścić informacje na temat zdobytego wykształcenia, odbytych kursów, posiadanych uprawnień, a także kompetencji, które czynią pracownika konkurencyjnym na rynku pracy.

Wielu pracowników popełnia poważny błąd, umieszczając w CV adres mailowy, który zwyczajnie brzmi śmiesznie i niepoważnie. Profesjonalny adres mailowy zawiera jedynie imię i nazwisko, a także domenę o normalnie brzmiącej nazwie.

Jaka powinna być forma CV?

Kandydat do pracy musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego CV miże zadecydować o tym, czy zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego bardzo ważne jest, by dokumenty aplikacyjne ukazywały go jako eksperta w swojej dziedzinie.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, jak graficznie prezentuje się dokument. CV ma być przede wszystkim przejrzyste i czytelne – nie ma sensu silenie się na oryginalność, która może zaburzyć jego układ. Osoby, które niekoniecznie wiedzą, jak napisać CV do pracy, mogą skorzystać z różnego rodzaju wzorów dostępnych w internecie.

Z racji tego, że rekruterzy są wręcz zasypywani CV napływającymi w odpowiedzi na zamieszczoną ofertę pracy, trzeba zrobić wszystko, by dokumenty aplikacyjne były kompletne i zawierały wszystkie ważne informacje. Właściwie napisane CV zawiera dane osobowe, doświadczenia zawodowe, informacje o wykształceniu, znajomości języków obcych, a także posiadanych umiejętnościach. Ostatnią rubryką w CV są zainteresowania kandydata. Niemniej jednak, warto tutaj unikać banalnych, standardowych hobby typu czytanie książek czy oglądanie filmów, bowiem z pewnością pojawiają się one w co drugim dokumencie.

Bardzo ważne jest, by przy wypełnianiu CV zachować pełną szczerość. Naciąganie prawdy i kłamstwo nic nie da, jeśli z łatwością można to zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli chodzi o CV, to mile widzianym elementem uzupełniającym będzie zdjęcie kandydata – koniecznie wysokiej jakości, a także w stosownym stroju.