jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

pomysł na prace
Praca

Jak znaleźć trafiony pomysł na prace dla siebie?

Posiadanie wymarzonej pracy to pragnienie niejednego człowieka. Praca zgodna ze swoim wykształceniem oraz zainteresowaniami, zdaje się być idealnym rozwiązaniem, dającym poczucie satysfakcji, spełnienia, możliwością rozwoju w wybranym przez siebie kierunku oraz szansą na zarabianiu na swojej pasji lub hobby.

Jednak są także sytuacje, kiedy praca nie jest idealna, albo co gorsza, staje się źródłem frustracji czy stresu. W takich sytuacjach niekiedy jedynym rozwiązaniem jest poszukanie nowego zajęcia.

Nowy pomysł na prace – gdzie szukać inspiracji?

Znalezienie dla siebie nowego zajęcia i próby stawiania pierwszych kroków w nowej, zupełnie innej branży bywają trudne.

Jednak, jak mówi stare porzekadło – do odważnych świat należy. Warto dać sobie szansę i próbować nowych wyzwań. Jeśli tylko mamy możliwosci dokształcenia się w danym kierunku lub potencjalny nowy pracodawca jest chętny nas zatrudnić, dając szansę przyuczenia się – można śmiało próbować.

Szukanie nowej pracy bywa męczące i frustrujące. Dobrze byłoby zachować optymizm i z pogodnym spojrzeniem myśleć o przyszłości. Nie trzeba chować się w domu i pogrążać w czarnych myślach. Warto rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ mogą wskazać nam nową drogę zawodową, o której sami byśmy nie pomyśleli.

Dodatkowym atutem rozmawiania otwarcie o swojej sytuacji zawodowej jest fakt rozsiewania informacji, że szukamy nowego zajęcia. To zwiększa szanse, że ktoś gdzieś w tym łańcuszku będzie słyszał o wolnym etacie w jakiejś firmie.

Zawody przyszłości

Jeśli myślimy o zupełnej zmianie swojej pracy i bierzemy pod uwagę opcję przekwalifikowania się, trzeba myśleć przyszłościowo.

W obecnym świecie pracodawcy bardzo doceniają u pracowników dobrze rozwinięte kompetencje miękkie, umiejętność komunikacji, elastyczność, mobilność i własną inicjatywę.

Jednocześnie, wszechobecna cyfryzacja otaczającego nas świata sprawia, że wszelkie umiejętności informatycze są bardzo pożądane. Umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych to już obecnie absolutna konieczność.

Z kolei nawet średniozaawansowana wiedza z zakresu obsługi specjalistycznych programów komputerowych, na przykład graficznych, może czasem przeważyć o wyborze kandydata do pracy.

A może coś własnego?

Prowadzenie własnej firmy na pewno nie jest dla każdego. Jednak, jeśli tylko mamy własny, oryginalny pomysł na zajęcie, które daje szansę zarobku, warto próbować.

Można zaczynać od czegoś drobnego, chociażby małego sklepu internetowego ze sprzedażową swojego rękodzieła, robionych kosmetyków, dekoracji czy biżuterii.

Kto wie, czy z czasem nie rozwinie się to w świetnie prosperujący biznes.