jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

cv funkcjonalne
Biznes

Jak wygląda CV funkcjonalne?

Podczas tworzenia funkcjonalnego życiorysu należy eksponować sukcesy zawodowe oraz najważniejsze umiejętności. Taki układ jest niezwykle przydatny w sytuacji, kiedy chcesz rozpocząć karierę w zupełnie nowej branży lub masz małe doświadczenie.

Układ treści w CV funkcjonalnym

CV funkcjonalne różni się od klasycznego życiorysu tym, że nie ma struktury chronologicznej. Kluczowe elementy takiego CV to osobiste osiągnięcia. Takie rozwiązanie powoduje, że rekruter skupia się głównie na informacjach, które kandydat chce przekazać. Ten rodzaj CV jest doskonałym wyborem dla osób, które nie posiadają dużego doświadczenia, ale mają kwalifikacje, które zdobyły w czasie szkoleń lub studiów. Osoby, które próbowały pracować w różnych miejscach i chcą jasno oraz precyzyjnie przedstawić potencjalnemu pracodawcy dane osobiste również mogą skorzystać z takiego typu życiorysu. Jest to także wskazane dla ludzi, którzy zmieniali pracodawcę, ale w dalszym ciągu pracowali na podobnym stanowisku. Osoby, które mają lukę w swojej historii zatrudnienia również mogą spróbować stworzyć CV funkcjonalne. Jest to skierowane do pracowników, którzy musieli przerwać swoją karierę zawodową z powodu ciężkiej choroby lub kobiet, które urodziły dziecko i po urlopie macierzyńskim wracają do pracy. Jeżeli chcesz spróbować czegoś zupełnie nowego, a obecna praca nie sprawia satysfakcji to koniecznie zacznij od stworzenia funkcjonalnego życiorysu. Należy pamiętać, że brak doświadczenia w danej branży nie oznacza z góry, że taka osoba nie ma umiejętności, które będą przydatne w nowej pracy.

Jak stworzyć CV funkcjonalne?

Najważniejsza różnica między klasycznym CV a funkcjonalnym jest taka, że w CV klasycznym główną rolą jest doświadczenie zawodowe. W przypadku CV funkcjonalnego doświadczenie schodzi na dalszy plan, a na piedestał wyłaniają się personalne sukcesy i posiadane umiejętności. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takim życiorysie powinny znaleźć się również inne informacje o kandydacie na pracownika. Są to przede wszystkim dane osobowe, cele zawodowe, wykształcenie, doświadczenie, zainteresowania oraz dodatkowe kwalifikacje i umiejętności. Przy tworzeniu CV funkcjonalnego należy przestrzegać zasad, które dotyczą redagowania dokumentów rekrutacyjnych. Zdania powinny być zwięzłe i przejrzyste, tak żeby przekazywały wyłącznie najważniejsze informacje. Podczas opisywania sukcesów zawodowych i umiejętności należy powoływać się na określone wydarzenia, które wydarzyły się w życiu zawodowym. Można również przytaczać dokładne dane oraz liczby, żeby zwiększyć rzetelność swojego życiorysu. W celu lepszego uporządkowania treści można zacząć od informacji, które bezpośrednio odnoszą się do celów kariery.