jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

Biznes

Czym jest limit faktoringowy?

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, ale gotówki potrzebujesz szybciej? Tak działa faktoring – faktor (firma faktoringowa) zapłaci Ci za fakturę od razu po jej wystawieniu. Dzięki temu zapewniasz swojej firmie płynność finansową, możesz opłacić bieżące wydatki czy skorzystać z okazji rynkowej. Faktoring ma jednak swój limit – czyli maksymalną ilość pieniędzy, które otrzymasz od faktora. W jaki sposób jest ustalany? Sprawdź!

Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring w PragmaGO jest dostępny dla każdego przedsiębiorstwa – bez względu na takie czynniki jak wiek firmy, liczba zatrudnianych pracowników, branża czy nawet zdolność kredytowa. Wszystko dlatego, że weryfikacji podlegają przede wszystkim Twoi kontrahenci, bo to oni będą spłacać fakturę bezpośrednio od PragmaGO.

Faktoring jest usługą stałą i najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy regularnie wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Limit ustalany jest w trakcie podpisywania umowy, można go również zmienić po czasie.

Dzięki usłudze faktoringu:

  • unikasz zatorów płatniczych – zamiast czekać np. 30-60 dni na spłatę faktury, masz pieniądze na koncie dużo wcześniej,
  • możesz na bieżąco korzystać z okazji rynkowych – jeśli nagle pojawi się okazja do inwestycji, możesz rozwinąć swoją firmę,
  • nie musisz korzystać z kredytów – które szczególnie trudno uzyskać, gdy firma jest nowa.

Czym jest limit faktoringowy?

Limit faktoringowy jest maksymalną kwotą, jaką PragmaGO udostępni Ci do wykorzystania przy kolejnych fakturach. W tym przypadku trzeba jednak wiedzieć, że istnieje kilka limitów. Do najważniejszych rodzajów należą:

  • limit globalny – podstawowy parametr, to maksymalna kwota bez względu na liczbę faktur czy kontrahentów;

  • limit koncentracji – procentowe określenie, jaki udział mogą mieć faktury od Twojego jednego kontrahenta (odbiorcy). Ten limit jest ustalany na podstawie stanu finansowego tej firmy.

Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach limitów faktoringowych? Poczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/limit-faktoringowy-na-co-zwracac-uwage-podpisujac-umowe-faktoringowa/

Jak dobrać wysokość limitu faktoringowego?

Firma faktoringowa ustala limit faktoringowy na podstawie takich czynników jak dane z BIK, sytuacja finansowa, raporty handlowe czy terminowość spłaty. Pod uwagę są brane przede wszystkim finanse Twoich kontrahentów (którzy spłacają faktury) – szczególnie w przypadku faktoringu z ubezpieczeniem należności. 

Jak zatem dobrać wysokość limitu faktoringowego? Wypełniając formularz, dobrze ustalić mniej więcej, jakiego finansowania potrzebujesz. Weź przede wszystkim pod uwagę kwoty, na jakie opiewają wystawiane przez Ciebie faktury. 

Kluczowe jest prawidłowe zbilansowanie limitu faktoringowego. Nie może być zbyt niski (wówczas może nie pokryć wszystkich faktur) ani zbyt wysoki (by nie narażać Cię na dodatkowe koszty). Standardowo maksymalny limit faktoringowy w PragmaGO wynosi 1 milion złotych. Wszystko jest jednak ustalane indywidualnie – zależnie od Twoich potrzeb!