jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

Finanse

Na co zwracać uwagę biorąc kredyt?

Kredyt 250 tys na 20 lat jaka rata? Przede wszystkim wybór dotyczy kredytu hipotecznego, konsolidacyjnego lub pożyczki hipotecznej. Kredytu lub pożyczki gotówkowej z dwudziestoletnim czasem spłaty nie uzyskamy w żadnym banku. Na co Polacy zaciągają kredyty i na co trzeba zwracać uwagę, pożyczając pieniądze?

Na co Polacy zaciągają kredyty?

Kredyty są popularne wśród Polaków – zwłaszcza w czasach niskich stóp procentowych. Na co zazwyczaj zaciągamy kredyty? Zazwyczaj na samochody, wyposażenie mieszkania. Jednak pomoc finansowa jest też wielokrotnie wykorzystywana w celu zastąpienia już działającego, droższego kredytu ratalnego, zasilenia konta czy zakupu sprzętu AGD. Dużą popularnością cieszą się również budownictwo i finansowanie nieruchomości. Zdecydowana większość chcących kupić własny dom lub mieszkanie musi na to zaciągnąć pożyczkę. Młodsze osoby również czasami zaciągają kredyty studenckie na sfinansowanie nauki i na specjalne okazje, takie jak wesele. Polacy rzadko korzystają z kredytu na zakup dóbr luksusowych, takich jak biżuteria. Mężczyźni chętniej korzystają z pożyczonych pieniędzy, wydając je na rozrywki lub elektronikę użytkową niż kobiety, a także chętniej zaciągają kredyt w celu spłacenia innych zobowiązań.

Kredyty — opcje

Zasadniczo rozróżnia się kredyty konsumpcyjne dla osób prywatnych i kredyty korporacyjne oraz kredyty celowe i kredyty o nieograniczonym wykorzystaniu. Jeśli dokładnie wiemy, na co zamierzamy wykorzystać pożyczkę, często dobrze jest zaciągnąć kredyt celowy, ponieważ zwykle ma on znacznie niższe oprocentowanie. Jeśli chcemy przeznaczyć pieniądze na różne, nie dokładnie określone cele, możemy skorzystać z darmowej pożyczki. Powód, dla którego dana osoba zaciąga pożyczkę, określa rodzaj pożyczki.

Kredyt celowy

Kredyt celowy można przeznaczyć tylko na określony cel – tak jest w przypadku kredytu na zakup nieruchomości lub kredytu samochodowego. Modernizację i remont nieruchomości można również sfinansować kredytem dedykowanym. Przeznaczenie jest wtedy dokładnie zapisane w umowie pożyczki i musi zostać udowodnione przez pożyczkobiorcę np. potwierdzeniem zakupu samochodu. Zaletą pożyczek celowych jest to, że są one zazwyczaj dostępne po niższych stopach procentowych, ponieważ finansowana nieruchomość służy jako zabezpieczenie, a pożyczkodawca ponosi mniejsze ryzyko. Przykładowo, jeśli nabywca samochodu nie może już spłacić kredytu celowego, pożyczkodawca może sprzedać samochód. Typowe kredyty celowe obejmują: – kredyt na samochód – finansowanie budowy lub kredyt na nieruchomość – pożyczka na modernizację – kredyt studencki

Darmowe pożyczki

Jak sama nazwa wskazuje, darmowe pożyczki nie są związane z celem. Oznacza to jednak większe ryzyko dla pożyczkodawcy, ponieważ nie jest on w stanie oszacować, na co pożyczkobiorca wykorzysta pieniądze. Pomimo obecnie niskiego poziomu oprocentowania, darmowy kredyt może być czasem drogi – np. jeśli zaciągniemy kredyt w rachunku bieżącym i musimy płacić odsetki. Rodzaje kredytów różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także różnymi wariantami spłaty. WIęcej informacji znajdziesz na finansowe-fakty.pl.

Zaciągnięcie kredytu – kiedy warto?

Czy na nowy samochód, własny dom, czy na studia – jeśli bierzemy kredyt, powinniśmy dokładnie obliczyć swoje możliwości finansowe. Jeśli mamy większe rezerwy, warto najpierw wykorzystać te pieniądze na finansowanie. W takim przypadku należy również przyjrzeć się stopom procentowym. Ponieważ pożyczanie jest opłacalne tylko wtedy, gdy odsetki od pożyczki są niższe niż odsetki zarobione od oszczędności lub jeśli chcemy zachować swoje rezerwy. Należy pamiętać, że istnieją jednak inne koszty, które zawsze należy wziąć pod uwagę.