jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

kiedy zmienić pracę
Praca

Kiedy zmienić pracę i gdzie szukać nowego zatrudnienia?

Decyzja o zmianie pracy jest bardzo trudna, kiedy człowiek nie ma jednoznacznych powodów, żeby odejść. Pojawia się wtedy wiele wątpliwości. Pracownik stara się przekonać samego siebie, że obecne miejsce wcale nie jest takie złe, jest pewne i stabilne, a być może rozwój i chęć nauczenia się czegoś nowego nie są najważniejsze.

Powody, aby zmienić pracę

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się zmienić pracę. Często są to po prostu względy finansowe. Wybitni specjaliści chcą być dobrze wynagradzani za swoją pracę i jeżeli konkurencja daje więcej, to ludzie często idą za większymi pieniędzmi. Bez żadnych sentymentów. Dla większości osób ważna jest atmosfera w pracy, dobry, zgrany zespół. Jeżeli tego brakuje, ludzie decydują się odejść i poszukać szczęścia gdzie indziej. Mówi się też, że człowiek przyjmuje się do firmy, ale odchodzi od szefa. Dlatego tak ważne jest dobre zarządzanie zarówno w małym zespole, jak też na poziomie globalnym w całej firmie.

Podwyżka i awans

Bardzo często, kiedy wspaniały doświadczony pracownik składa wypowiedzenie, szefowie firmy nagle przypominają sobie, że nie chcą go stracić. Proponują awans i podwyżkę. Tego typu zachowania bardzo często są spóźnione przynajmniej o kilka lub kilkanaście miesięcy i nie przynoszą już pozytywnych rezultatów. Zazwyczaj ktoś, kto decyduje się złożyć wypowiedzenie, doszedł już do kresu wytrzymałości oraz posiada nową ofertę pracy, a być może nawet podpisał list intencyjny w nowej firmie.

Kiedy nie warto czekać?

Pytanie, kiedy zmienić pracę, może przynieść wiele odpowiedzi. Na pewno nie warto czekać, kiedy w firmie ewidentnie dzieje się źle. Jeżeli pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia, jeżeli w firmie panuje mobbing, a przełożeni nie reagują na doniesienia pracowników, jest to absolutnie uzasadnione, aby złożyć wypowiedzenie, a nawet odejść z dnia na dzień. W polskim kodeksie pracy można wypowiedzieć umowę z winy pracodawcy i warto z tego skorzystać, jeżeli nie ma żadnych szans na poprawę sytuacji, a pracownik nie jest w stanie dalej świadczyć pracy.

Porażki w czasie rekrutacji

Różnie mówi się o rynku pracy. Są tacy ludzie, którzy praktycznie zawsze bez problemu znajdują zatrudnienie. Wystarczy, że złożą jedno lub dwa CV. Inni mają duży problem z przekonaniem do siebie pracodawcy. Problem może tkwić na przykład w źle napisanym CV albo w tym, że kandydat nie umie dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto poradzić się eksperta i poznać przyczynę porażek rekrutacyjnych.