jeszczejedenblog.pl

biznes, finanse, marketing

poduszka finansowa
Finanse

Co to jest poduszka finansowa?

Co to jest poduszka finansowa? Pojęcie poduszki finansowej jest bardzo popularne w pewnych kręgach biznesowych. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że prowadząc swoją firmę trudno perfekcyjnie przewidzieć comiesięczny dochód. Dlatego też niezbędne jest posiadanie zapasu pieniędzy, aby prowadzić biznes i regulować swoje zobowiązania nawet wtedy, kiedy występują chwilowe przestoje.

Czy posiadanie poduszki finansowej jest konieczne dla wszystkich?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Wystarczy zapytać samego siebie o samopoczucie, kiedy na koncie znajduje się okrągłe zero złotych. Czy w tej sytuacji można spać spokojnie? Raczej nie. Dlatego też każdy człowiek, niezależnie od tego czy pracuje na etacie, jest bezrobotny, czy też prowadzi własną działalność gospodarczą, powinien posiadać poduszkę finansową. Eksperci radzą, aby na koncie posiadać tyle pieniędzy, aby bez większego problemu przeżyć 6 miesięcy bez zarobków. Taka kwota wydaje się optymalna. Nie ma oczywiście przeszkód, aby mieć jeszcze więcej pieniędzy na koncie. Jeśli jednak są to miliony, zamiast trzymać je na rachunku, może lepiej zainwestować i pomnażać swój majątek. Posiadając poduszkę finansową można spokojnie szukać lepszej pracy, a to opłaci się w dłuższej perspektywie czasu. Człowiek, który nie ma noża na gardle, nie przyjmuje pierwszej oferty. Stawia na własny rozwój i negocjacje. Dzięki temu jest w stanie lepiej zaprezentować się na rozmowach rekrutacyjnych.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Niestety, wciąż bardzo wielu Polaków w ogóle nie oszczędza pieniędzy i wydają absolutnie wszystko co zarobią. Taka postawa przynosi bardzo negatywne skutki. Jeżeli postępują tak rodzice, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że również dziecko przejmie ten wzorzec i w przyszłości będzie postępować podobnie. Nauka gospodarowania swoimi finansami powinna być obowiązkowa w szkole. Osobom świadomym i rozsądnym naprawdę trudno wyobrazić sobie, że ktoś jest w stanie wydać wszystkie swoje pieniądze na zupełnie niepotrzebne rzeczy i nie posiadać ani złotówki oszczędności. Niektórzy na swoją poduszkę finansową zarabiali za granicą, ciężko pracując fizycznie. Inni systematycznie odkładali niewielkie kwoty z każdej wypłaty. Poduszkę można zbudować w różny sposób, warto jednak zatroszczyć się o to, aby takie pieniądze posiadać, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy się one przydadzą. Epidemia na świecie boleśnie zweryfikowała przekonania niektórych ludzi na temat pieniędzy. Dlatego też warto przemyśleć swój stosunek do finansów i zmienić się pod tym kątem.